Staff Contacts

Sixth Grade

Team 6A
Kellie Mallon* – English/Language Arts
Diane Plummer – Math
Lori Falzarano – Science
John Maretta – World History

Team 6B
Carol Shedd – English/Language Arts
Jamie Baldwin – Math
Carol Pigeon* – Science
Trevor Smith – World History

TBA – 6A ESE Intervention

Larissa Lunsford – 6B ESE Intervention

Gifted
Kate Colello – Humanities/Critical Thinking
Maxine Kushner – Science/Critical Thinking

Seventh Grade

Team 7A
Eva Decresie – English/Language Arts/AVID
Janice Martin – Math/AVID
Alesha Hoopes* – Science/AVID
Wendy Meija – Civics/AVID

Team 7B
Trishina Sutton – English/Language Arts
Nelson Chasney* – Math
Ashly Phan – Science
Gary Hoskins* – Civics

Becky Worthington – 7B ESE Intervention

Gifted
Kate Colello – Humanities/Critical Thinking
Maxine Kushner – Science/Critical Thinking

Eighth Grade

Team 8A
Maria Rooney – English/Language Arts/AVID
Connie Card* – Math – Algebra 1 Honors/AVID
Tim Norris* – Science/AVID
Jennifer Bermudez* – U.S. History/AVID

Team 8B
Heidi Noel* – English/Language Arts
Trisha Johns – Math
Portia Caldwell– Science
William Hoopes – U.S. History

Ruth Brugge – 8B ESE Intervention

 Career and Technical Education

Jacky Clark – Intro to Law and Public Safety
Gary Richardson – Introduction to AV/Technology
Joseph Sima – Exploring Technology

 Electives

Stephanie Christiansen – P.E.
Jeanne Harvey* – Music
Rob Oppedisano – P.E.
Iris Rodriguez* – Art/Spanish

Roni Sliwinski – Research

Missy Medkiff – AVID Elective

 Reading

Rita Richie – 8th Grade

Acie Jenkins– 7th Grade
Arleen Sessa – 6th Grade


Instructional Coaches

Cory Sommers* – Learning Design Coach
Lauren Pantoja* – AVID/Learning Design Coach

Support Staff

Debra Hasson – Resource Management Associate
Taina Encarnacion – Instructional Assistant ESOL
Elizabeth Morris – Speech Language Pathologist

Administration

Brandon Bracciale* – Principal
Devan Figliomeni* – Assistant Principal
Ryan Fisher* – Assistant Principal

Nellie Champion – Clinic Assistant
Kevin Brantley – School Resource Officer
Susan Govea – Principal’s Secretary
Bruce Hauser – Plant Manager
Cheryl Karlau – Data Entry
Kathy Mastrocolo – Bookkeeper
Mercedes Amor – Registrar
Leslie Peterson – Secretary, Asst. Principal/Student Support
Belsy Mabel Soto – ESE/Guidance Secretary
Kristen Lundy – Admin Asst. for Student Support/Discipline

MTSS

Bridget Gallagher – Guidance, 8th Grade and Team 7A
Laura Dahlin – Guidance, 6th Grade and Team 7B
Jamie Gray* – School Psychologist
Annette Boatright – Social Worker
Paul Davis – Student Support/Assistance
Vickie Angelo – SSAP – Student Support/Assistance
Angela Presto* – Program Coordinator for ESE Supports
Laura Hauser – School Nurse

* Leadership Team Member